حال زمان تغییر فرهنگ زیست‌ محیطی است
دسته : اخبار محیط زیست

طبیعت ایران چند سال است که روند قهقرایی آغاز کرده؟ ١٠ سال! ٢٠ سال؟ ۵٠ سال؟ یکصد سال؟ یا بیشتر… چند سال است که در این سرزمین دیگر ردی از ببر هیرکانی نمی‌توان یافت؟ از نیستی شیر یال‌کوتاه ارژن چند دهه می‌گذرد؟

اینها را گفتم که خود را گول نزنیم و مپنداریم که اگر تحریم‌ها برداشته شود، اتفاق خارق‌العاده‌ای قرار است در محیط زیست ایران رخ دهد و مثلا دیگر کسی با افتخار در کنار لاشه خون‌آلود یک قوچ یا آهو به دوربین لبخند نزده و عکس یادگاری نمی‌گیرد! دیگر مردم مقاومت نکرده و در سه‌شنبه‌ها می‌کوشند تا از خودرو شخصی‌شان استفاده نکنند!

دیگر در فریدون‌کنار و سرخرود و هورالعظیم کشتار پرندگان مهاجر رخ نخواهد داد! دیگر در ارومیه همچنان شاهد مقاومت در برابر محدودیت کشاورزی ناپایدار نخواهیم بود! نه! محیط زیست ما تا زمانی که ما تغییر نکنیم، تغییر نخواهد کرد و تغییر ما هم در گرو دانایی و حکمرانی مطلوب و یک سامانه کارآمد مردم‌سالار است. و دقیقا از این منظر می‌توان دلخوش داشت که با رفع کامل تحریم‌ها و آشتی ایران با کره زمین، بتوان شاهد اقتدار دوباره سازمان حفاظت محیط زیست بود، بتوان آرام آرام روند تبدیل بلوط به زغال را در زاگرس متوقف کرد و بتوان مخالفان تنفس جنگل را واداشت تا به هیرکانی چون یک موزه ملی و جهانی بنگرند و پایان بهره‌برداری از چوب را همان‌گونه که چیت‌چیان پایان عصر سدسازی را اعلام کرد، اعلام کنند.

راست آن است که ایرانیان به دانایی و مدیریت سازگار با طبیعت نیاز دارند و امیدوارم با باز شدن درها و تبادل سزاوارانه‌تر اطلاعات و برخورداری از فناوری‌های نوین، بتوانیم جریان‌های کاهنده کارایی سرزمین را در کشور متوقف کرده، به سمت استحصال انرژی‌های نو، به ویژه خورشیدی و بادی حرکت کرده و خودروهای هیبرید را جایگزین خودروهای موجود کنیم.

ان‌شاءالله.

محمد درویش٭ مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست
طراحی سایت از : اهواز PHPHOST.ir
قالب این سایت به صورت انحصاری طراحی شده و عکس ها نیز انحصارا عکس برداری شده و کپی رایت دارند هرگونه کپی برداری از قالب این سایت یا عکس های آن طبق ماده 12 قانون جرایم رایانه ای ممنوع است و پیگرد قانونی دارد . نمایندگی هواوی